ODPRTE URE: 𝑂𝑧𝑎𝑣𝑒𝑠̌𝑐̌𝑎𝑛𝑗𝑒 𝑠𝑘𝑜𝑧𝑖 𝑔𝑖𝑏 po metodi Feldenkrias.
4., 5. in 6. januar 2022 𝐊𝐚𝐣 𝐬𝐨 𝐥𝐞𝐤𝐜𝐢𝐣𝐞 𝑶𝒛𝒂𝒗𝒆𝒔̌𝒄̌𝒂𝒏𝒋𝒂 𝒔𝒌𝒐𝒛𝒊 𝒈𝒊𝒃 𝐩𝐨 𝐦𝐞𝐭𝐨𝐝𝐢 𝐅𝐞𝐥𝐝𝐞𝐧𝐤𝐫𝐚𝐢𝐬? Gre za čutno-gibalno-raziskovalne lekcije, ki močno okrepijo našo prisotnost in stik s telesom. Dobra utelešenost je nujen pogoj za učinkovito samoregulacijo našega živčnega sistema in vpliva na čustveno, mentalno in fizično ravnovesje ter dobro počutje. S počasnimi gibi in usmerjeno pozornostjo raziskujemo svoje gibanje in delovanje - prepoznavamo navade, ki ustvarjajo napetost, neudobje ali bolečino ter odkrivamo nove možnosti, ki nas peljejo k več lahkotnosti, udobja, stabilnosti in več svobode. Metoda Feldenkrais temelji na predpostavki psihofizične povezanosti, enosti telesa in uma. Naši mentalni in čustveni vzorci so neločljivo povezani z našo držo, mišičnim tonusom ter načinom gibanja. Učinki takšnega načina dela so večplastni in zaznavni tako na fizični kot na psihični ravni. Lekcije 𝑂𝑧𝑎𝑣𝑒𝑠̌𝑐̌𝑎𝑛𝑗𝑎 𝑠𝑘𝑜𝑧𝑖 𝑔𝑖𝑏 po metodi Feldenkrais: - nam povrnejo svobodno, lahkotno in sproščeno gibanje, - izboljšajo držo, ravnotežje, koordinacijo, gibljivost, - blažijo posledice stresa in pripomorejo k boljši regulaciji živčnega sistema, - spodbujajo radovednost, ustvarjalnost in igrivost, - izboljšujejo samopodobo in podpirajo razvoj potencialov, - blažijo bolečine in izboljšajo regeneracijo po poškodbah, - so odlična podpora psihoterapiji in bolj integriranemu procesu preobrazbe, … Lekcije v okviru 𝑂𝑑𝑝𝑟𝑡𝑖ℎ 𝑢𝑟 bodo potekale na platformi Zoom in so brezplačne. Prijavite se na: 𝐢𝐧𝐟𝐨@𝐦𝐚𝐭𝐞𝐣𝐚𝐤𝐨𝐝𝐞𝐫𝐦𝐚𝐜.𝐬𝐢 PODROBEN PROGRAM:
Oči usmerjajo naše gibanje, gibanje oči je močno povezano z gibi glave , vratu in celega telesa. Z reorganizacijo delovanja očesnih mišic se spremeni organizacija celotnega telesa, sprostijo se mišice vratu in čeljusti. Lekcija nas bo preko raziskovanja gibov oči popeljala v temeljito sprostitev. Zavestno delo z očmi nas tako zaradi močnega vpliva na regulacijo živčnega sistema popelje tudi v bolj kakovosten spanec. Lekcija z globokim učinkom, ki nas ne pusti ravnodušne.
Koliko časa v življenju presedimo in koliko se zavedamo kvalitete in udobja svojega sedenja? Koliko se zavedamo neudobja telesa še preden nam spregovori skozi bolečino? Lekcijo bomo začeli z odkrivanjem dinamične stabilnosti, ki nam jo v sedečem položaju nudi medenica. Ko medenica podpira hrbtenico in hrbtenica glavo, se ramena in vrat lahko sprostijo. Sedenja postane bolj zavestno in predvsem zares udobno.
Hrbtenica, ki med drugim gostuje hrbtenjačo in živčevje, povezuje vse predele našega telesa z možgani. Zdrava in učinkovita hrbtenica pomeni dobrobit celotnega sistema in vpliva na naše čustveno in mentalno stanje, skratka zagotavlja dobro počutje. Pri lekciji bomo natančno ozaveščali gibanje posameznih vretenc ter prepoznavali kateri segmenti hrbtenice so rigidni, kateri preobremenjeni in kako lahko delo bolj enakomerno razporedimo čez vsa vretenca ter s tem svojo hrbtenico razbremenimo. Odkrivali bomo, kaj novo zavedanje hrbtenice spremeni v naši drži, pri doživljanju sebe in kako vpliva na naše delovanje in interakcijo z okolico.
Dihanje odraža naše psihofizično stanje in počutje, inteligentno se prilagaja različnim aktivnostim, položajem telesa, mentalnim in čustvenim stanjem. Kako lahko podpremo inteligenti mehanizem, ki naše dihanje regulira? Tako, da prepoznavamo omejene navade in vzorce vezane na dihanje ter ustvarimo znotraj celotnega trupa več prostora in možnosti za gibanje. Preprosta lekcija z globokim učinkom, ob kateri bomo raziskovali povezavo med gibanjem in dihanjem. Lepo vabljeni. Lekcije bo vodila Mateja Kodermac
0 Comments
2021.
Leto, ki se izteka je bilo mehko in ljubeče z mano, a tudi zelo surovo in kruto. Bolj kot kadarkoli prej sem lahko videla kako je življenje krhko, kako so stvari in odnosi, ki nam dajejo občutek varnosti minljivi. Zdi se, da si prehodil dolgo pot in končno na vrhu hriba zagledaš svetlobo svita, ki naznanja nove čase, boljše čase, ko je na dosegu roke vse, čisto vse po čemer tvoje srce hrepeni. Tako blizu, da to lahko vonjaš, okušaš, dihaš, se dotikaš … A nepričakovani udarec življenja te lahko spodnese tako močno ter odloži točno v istem blatu iz katerega si se že neštetokrat pobral. Edino nespremenljivo dejstvo naših majhnih in veličastnih življenj je konstantna sprememba, kot so nam povedali že številni modreci. Kako naj torej jadramo v teh spremembah? Kje je naše mesto? Kje je naša moč in zdrava odgovornost? In kje je moč življenja veliko, veliko večja od nas samih? Ne glede na to ali se v tem trenutku počutimo na vrhu hriba ali do vratu v blatu, se naša odgovornost skrči na temeljno izbiro: strah ali ljubezen? V resnici je ljubezen vedno težja izbira, saj strah poznamo, za ljubezen pa se moramo odločati trenutek za trenutkom, dih za dihom, vsak dan znova. Kako se v tvojem telesu izraža strah? Kako se v tvojem telesu izraža ljubezen? Ob čem postane tvoj dih bolj svoboden? Ti bolj svoboden? Pogosto si želimo, da bi bila v tem trenutku naša življenja drugačna, mi sami drugačni, naše telo drugačno, naše počutje drugačno, vreme drugačno, družbena situacija drugačna … A trenutek, ko bo vse tako drugačno, da bo ustrezalo vsem našim pričakovanjem v resnici nikoli ne pride. Kaj se zgodi, če si za trenutek dovolimo sprejeti vse takšno kot v tem trenutku je? Če nam za trenutek ni potrebno nič narediti, nič spremeniti, po ničemer hrepeneti, se za nič boriti … Če si dovolimo občutiti tudi tisto od česar bežimo? Strah, nemir, bolečino in nepričakovane življenjske preobrate? Zares, s sprejemanjem. Poskusi. Premor. Praznik. Ljubezen. Naj bodo prazniki in prehod v nov cikel premor, iz katerega lahko izberemo Ljubezen, vsakič znova. Foto: Alenka Pavliha Oblikovanje: MK |
|